Wydanie nr 57/2021, z dnia 27.02.2021, ISSN: 123-456-78
![]() |
województwo
|
Województwo jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje większość Dolnego Śląska, a także ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).Organem administracji rządowej jest Wojewoda Dolnośląski. Województwo dolnośląskie jest podzielone na 26 powiatów oraz 4 miasta na prawach powiatu. Na terenie województwa działają specjalne strefy ekonomiczne.
Województwo słynie z bardzo dużej liczby zamków (99) i pałaców (kilkaset): Pałac w Bagieńcu, Pałac w Bagnie, Zamek w Bardzie, Pałac w Biskupicach Podgórnych, Zamek Bolczów, Zamek w Bolkowie, i wiele innych. W województwie dolnośląskim znajduje się najwięcej w Polsce uzdrowisk.
Bardzo licznie odwiedzana przez turystów jest Jaskinia Niedźwiedzia w Masywie Śnieżnika. Województwo posiada trzy skocznie narciarskie: na Kruczej Skale, Orlinek i Karpatka.
Szlaki turystyczne:
Potencjał gospodarczy: Struktura gospodarki województwa dolnośląskiego oparta jest na trzech podstawowych filarach: usługach, przemyśle oraz handlu. Znaczącą rolę w kształtowaniu potencjału gospodarczego regionu odgrywają dwa pierwsze rodzaje działalności gospodarczej.
Sektor handlu powinien odgrywać rolę uzupełniającą dla kluczowych, dla rozwoju gospodarki regionu przemysłów i usług, co świadczy o istniejącej równowadze gospodarczej. Ewentualna dominacja handlu mogłaby świadczyć o stagnacji gospodarczej regionu. Na Dolnym Śląsku handel generuje 28,1% uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży( analogiczne wartości dla przetwórstwa przemysłowego to 37,2%, zaś dla pozostałych sektorów, w tym usług 34,7%). Działalność handlowa zajmuje zatem właściwe miejsce w strukturze gospodarczej.